PJN apeluje do prezydenta o Radę Gabinetową ws. sytuacji gospodarki kraju

27 lipca, 2020
Category: inne

# przystaje reakcja Biurze prawnym Prezydenta #

09. 08. Warszawa (PAP) a mianowicie PJN zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by zwołał Radę Gabinetową ws. postaci finansów państwa z udziałem ekonomistów m. in. Leszka Balcerowicza i Krzysztofa Rybińskiego. Wybory to nie spotkanie w ciemno, musimy znać postac finansów – mówił kierownik PJN Paweł Kowal.

„Zobaczyliśmy, że rząd nie jest w stanie na tym etapie prowadzić poważnej debaty o stanie finansów publicznych, totez prosta i krótka propozycja – prześlemy apel sluzace do pana prezydenta o to, by zwołał Radę Gabinetową, by zaprosił do udziału ekspertów (… ) ekonomicznych” – powiedział prezes PJN na konferencji prasowej przy Sejmie.

Dodał, że po Radzie musza wziąć udział nie tylko eksperci popierający politykę rządu jak i równiez uważający, że „sytuacja ekonomiczna nie swiadczy zagrożenia dla obywateli”. Jakim sposobem mówił, chodzi o to, by prezydent zaprosił także ekspertów krytycznych wobec rządu. „Przychodzi mi do głowy czy to pan prof. Balcerowicz, czy pan. prof. Rybiński” – zaznaczył Kujon. Według faceta, Rada Gabinetowa powinna odbyć się sposród udziałem ekspertów lub być poprzedzona konsultacjami z nimi.

W refleksji lidera PJN, wybory „nie mogą być taką randką w ciemno sposród rządem, nie zaakceptowac mogą być sytuacją, w której nie zaakceptowac wiemy, który jest rzeczywiscie stan budżetu”. Polityk ocenił, że obywatele „mają dziś poczucie niepokoju”. „Nie może być tak, że Polacy prawdy dowiedzą się, lecz po wyborach” – oświadczył.

Szefowa lokum prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP we wtorek wieczorowa pora, że prezydent nie widzi przesłanek az do zwoływania obecnie Rady Gabinetowej. Zapewniła, że Bronisław Komorowski pozostaje przy stałym kontakcie z rządem, także jeśli chodzi o informacje dotyczące stanu finansów państwa.

„Jeżeli chodzi na temat wniosek pana posła Kowala, można apelować, aby a mianowicie jako parlamentarzysta – wykorzystał możliwość uzyskania tej wiedzy (o stanie finansów państwa – PAP) w ramach zaplanowanych regulaminem procedur parlamentarnych” – dodała Trzaska-Wieczorek.

Jak mówił Kowal, od czasu rządu ciezko też uzyskać odpowiedź dzieki pytanie, lub – jeśli PO wygra – ma zamiar po wyborach podwyższać przyczynki.

Tomasz Dudziński przypomniał, że na przeszlym posiedzeniu Sejmu PJN chciał, by premier przedstawił sytuację finansów państwa. „Oddelegowany został pan minister Rostowski, który prócz tego co słyszymy od czterech lat a mianowicie czyli reklamy sukcesu a mianowicie praktycznie nie odpowiedział dzieki nasze pytania” – ocenił poseł PJN.

„Bo gdyz, tak jak przekonuje pan premier Donald Tusk, deficyt budżetowy ma być mniejszy o 10 mld zł, z jakiego powodu są zapowiedzi dywidend zaliczkowych z PKN Orlen jak i równiez Lotosu, które windują koszty paliw? Czemu rząd jeszcze raz sięga wedlug Fundusz Rezerwy Demograficznej? ” – pytał.

W refleksji Dudzińskiego, forma polskiej ekonomii, w tym warsztaty walut, zależy m. in. od strategii finansowej państwa. „Rząd nie zaakceptowac może uciekać od odpowiedzialności za zadłużenie w ciągu ostatnich latek Polski na ponad dwie stówy dodatkowych miliardów złotych. Dług publiczny sięga prawie 55 proc. PKB” – wyliczał.

Rzecznik lokalu PJN Jacek Pilch powiedział, że jego ugrupowanie oferuje także powrót do dysputy nad propozycją partii dotyczącą franka szwajcarskiego. PJN chce, by rząd i bazy porozumiały się tak, aby Polacy mogli spłacać raty kredytów zaciągniętych we we frankach po stałym kursie do 2015 r.. Pilch zapowiedział, że wciaz we wtorek propozycja zostanie rozesłana do wszystkich klubów parlamentarnych, „tak aby rzeczywiście wczytały się w nią”.

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych gwoli interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod spodem przewodnictwem prezydenta; Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie istnieje możliwości podjecia wiążących woli. (PAP)

sdd/ laz/ la/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy