Podział po NATO? Gates się boi

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Minister obrony AMERYCE Robert Gates ostrzegł po komentarzu opublikowanym w niemieckim dzienniku _ Handelsblatt _ przed groźbą trwałego podziału NATO w sojuszników biernych i czynnych. Wezwał też Europę sluzace do uporządkowania wlasnej polityki obronnej.

_ – Już wcześniej wyrażałem obawę, że NATO dzieje się sojuszem podzielonym w dwie części. Z jakiejs strony mielibyśmy do czynienia z krajami członkowskimi, które specjalizują się w +miękkich+ tematach, jak pomocna dlon humanitarna i utrzymanie noclegu i które przede wszystkim mówią o zleceniach do wypełnienia. Po pozostalej stronie byliby członkowie, którzy przeprowadzają klopotliwe operacje bojowe. Mielibyśmy wówczas sojuszników, którzy są gotowi i pojetni do tego, aby płacić cenę zobowiązań sojuszniczych, a swoja droga takich, którzy cieszą się korzyściami z członkostwa w NATO, jak gwarancje bezpieczeństwa, ale nie uczestniczą przy kosztach i ryzykach _ – napisał szef Pentagonu.

_ To nie są hipotetyczne niepokoje. Już dziś jesteśmy w takiej sytuacji i to jest nie zaakceptowac do przyjęcia _ a mianowicie dodał Gates.

Zdaniem amerykańskiego ministra defensywy, powodem tej sytuacji wydaje sie byc zarówno brak woli, jak i oszczędności. _ Pomimo wymogów, jakie stawia misja po Afganistanie a mianowicie bądź co bądź glówna wojna lądowa w opowiesci NATO – wydatki tych popularnych sojuszników na obronność zmniejszyły się na zamachach z 11 września 2001 r. o 15 procent _ – wskazał Gates, który wkrótce ustępuje ze stanowiska.

Dodał, że jedynie pięciu z 28 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego emituje na obronność więcej, niż uzgodnione dwóch proc. produktu krajowego brutto. Są to: USA, Duza Brytania, Republika francuska, Grecja jak i równiez Albania. _ To godne pożałowania, lecz podchodząc do tego problemu realistycznie należy zakładać, że ów sytuacja przypuszczalnie nie ulegnie zmianie _ – czytamy po artykule.

Gates ocenia, że prawdziwym wyzwaniem nie jest kwota wydatków dzieki obronność, jednak właściwe połączenie i przeznaczenie ograniczonych jak i równiez ubywających zasobów. _ Członkowie NATO bez USA wydają rocznie ponad 300 mld dolarów na obronność. O ile inwestowali te pieniądze mądrze i strategicznie, można zeby stworzyć dzięki temu znaczące zdolności militarne. Jednak prawdziwy wynik jest znacznie mniejszy, niż ogól składników zglaszania _ a mianowicie ocenił minister obrony.

_ Prezydent (Barack) Obama jak i równiez ja uważamy, że nie zwazajac na presji budżetowej wycofanie się USA wraz z ponoszenia odpowiedzialności byłoby ogromnym błędem. Zjednoczona, prosperująca i wolna Europa jest oczywistą wartością na dwóch wojnach światowych. W czasie zimnej wojny rządy amerykańskie mogły usprawiedliwić wysokie wydatki, które odpowiadały 50 procentom kosztów ponoszonych przez NATO. Dwie dekady po upadku muru berlińskiego udział ów wzrósł sluzace do 75 % _ – wskazał.

Gates ostrzegł, że wyczerpać może się ochota i cierpliwość Kongresu AMERYCE, aby przeznaczać środki na kraje, które nie wydają się skłonne do udostępnienia potrzebnych zasobów albo podjęcia koniecznych przemian, by stać się poważnymi i zdolnymi partnerami w sojuszu obronnym. _ Przyszli amerykańscy przywódcy, którzy po przeciwieństwie do mnie nie będą ukształtowani przez czasy zimnej walki, mogą uznać inwestycje w NATO za zbyt cenne _ a mianowicie ostrzegł amerykański minister.

Zaznaczył, że tego rodzaju scenariusza można uniknąć. _ Nie jest zbyt późno na rzecz Europy, by znów uporządkować swą politykę obrony i bezpieczeństwa. By to było możliwe, politycy muszą okazać talent przywódczy _ – napisał Gates.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy