Policja zlikwidowała grupę handlarzy materiałami wybuchowymi

Policja zlikwidowała grupę handlarzy materiałami wybuchowymi
27 lipca, 2020
Category: inne

*Dziesięciu handlarzy materiałami wybuchowymi zatrzymali w Wielkopolsce policjanci wraz z Centralnego Biura Śledczego. Mężczyźni wyszukiwali dzieki wojskowym poligonie niewybuchy i wyjmowali wraz z nich materiały wybuchowe. *

Podczas policyjnej operacji znaleziono pociski burzące, granaty moździerzowe, ręczne, zapalniki i heksogen i trotyl.

Jak poinformował po czwartek PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, policjanci z CBŚ zatrzymali w okolicach Piły i Złotowa 10 osób niepokojacych o dobrobyt oraz wymiana handlowa materiałami wybuchowymi.

„Policyjna operacja rozpoczęła się w środę, w momencie, gdy miało dojść do kolejnej sprawie. Na gorącym uczynku w ręce ekipy realizacyjnej CBŚ wpadło kilku handlarzy. Równoczesnie policjanci zatrzymywali pozostałe jednostki zamieszane przy proceder” a mianowicie powiedział Borowiak.

Mężczyźni wykorzystywali bliskie położenie poligonu wojskowego w rejonach Drawska jak i równiez Bornego Sulinowa. Wyposażeni po profesjonalne wykrywacze metalu jak i równiez quady przeszukiwali poligony. Znalezione bomby jak i równiez pociski przewozili na teren swoich posesji, gdzie je rozcinali jak i równiez wydobywali materiały wybuchowe.

Policjanci przeszukując gmachy i posesje należące do zatrzymanych znaleźli ponad 100 pocisków burzących, bombę lotniczą, granaty moździerzowe jak i równiez ręczne oraz ponad tysiąc zapalników. Funkcjonariusze biorący udział w czynnosci zabezpieczyli również 10 kg niebezpiecznego heksogenu i trotylu.

Jak powiedział Borowiak, policjanci CBŚ oceniają, że podejrzani mogli zdobyć i sprzedać kilkakrotnie więcej heksogenu, trotylu i pozostalych materiałów wybuchowych. Stal pozyskaną z bomb i pocisków artyleryjskich sprzedawano jako złom do hut, a materiały wybuchowe zaufanym ludziom.

„Oficerowie śledczy są przekonani, że materiały owe mogły trafiać do rożnych grup przestępczych w Polsce i za granicą. Ustalili, że niekiedy jednorazowo zatrzymani sprzedawali od piec do szóstej kg ładunków wybuchowych” a mianowicie powiedział.

Funkcjonariusze CBŚ zajmowali się rozpracowaniem grupy handlarzy prawie 2 lata. Przy operacji kontroli brało udział dwustu policjantów i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Do zabezpieczenia akcji wykorzystano policyjny śmigłowiec, straż pożarną i służby medyczne. W poszukiwaniu ukrytych materiałów wybuchowych pomagały celowo szkolone psy policji, straży granicznej jak i równiez żandarmerii. Zabezpieczaniem niebezpiecznych substancji zajęli się policyjni pirotechnicy z Poznania, Szczecina jak i równiez Bydgoszczy.

Śledztwo obejmujące handel materiałami wybuchowymi jest prowadzone pod dozorem Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu. Zatrzymanym grozi kara do 8 latek więzienia. (PAP)

rpo/ malk/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy