Prime Minerals chce rozpocząć wydobycie rudy niklu w Indonezji przy przyszłym roku kalendarzowego

Prime Minerals chce rozpocząć wydobycie rudy niklu w Indonezji przy przyszłym roku kalendarzowego
27 lipca, 2020
Category: gielda

Notowana na NewConnect spółka Prime Minerals liczy w uzyskanie pozwolenia na wyszukanie rudy niklu w Indonezji na przełomie roku jak i równiez chce rozpocząć produkcję przy przyszłym r., poinformował ISBnews prezes Marcin Kozak.

„Szacujemy, że zadamy łącznie – w tym i przyszłym roku kalendarzowego – 7-8 mln USD na inwestycje, które doprowadzą do etapu wydobywania rudy niklu. Wedlug niedawnej emisji akcji serii F, wraz z której pozyskaliśmy 8, 65 mln zł, szykujemy się do kolejnej emisji akcji serii Gram do inwestorów instytucjonalnych. Preferujemy jej zamknięcie do końca roku. Zakładam, że oplacanie do końca bieżącego r. mamy zapewnione” – powiedział ISBnews Kollarz.

Z kolei, według jego słów, w 2016 spółka będzie potrzebować 5 mln USD, które planuje pozyskać lub to z emisji dzialaniu, czy to z pożyczek od akcjonariuszy.

„Banki indonezyjskie również są zainteresowane finansowaniem naszego planu. Jednocześnie wiedziemy działania zmierzające do otrzymania 20-letniej koncesji produkcyjnej. Preferujemy jej zdobycie na przełomie roku. Plan to doprowadzić do rozpoczęcia produkcji przy 2016 r. i następnie rozwijać plan na coraz większą skalę. To będzie ruda rzetelnej jakości” a mianowicie dodał prezes Prime Minerals.

Wskazał, że spółka nie wyklucza docelowo przejścia dzieki rynek główny GPW z NewConnect, jakim sposobem również wprowadzenia akcji dzieki którąś z giełd zagranicznych, aby rozszerzać potencjalną bazę inwestorską.

Członek zarządu i główny geolog Prime Minerals Paweł Lis zaznaczył, że inwestycję krajowej spółki przy ten projekt poprzedziło uklad działań mających na zamiarze oszacowanie potencjału koncesji (koncesja rozpoznawcza posiada ważność az do lipca 2016) oraz procesów administracyjnych. Podkreślił, że spółka ma doświadczonych partnerów indonezyjskich, którzy mają „kompetencje przy procedowaniu procesów administracyjnych” w niniejszym kraju.

„Przed przejęciem nasz lokalny maz wstępnie udokumentował złoże. Dzieki tej bazie polska spółka podjęła decyzję o zaangażowaniu. Przeprowadzony został due diligence prawny poprzez renomowaną międzynarodową kancelarię prawną wyspecjalizowaną po branży wydobywczej. Nasza zezwolenie ma status ministerialny ‚clean&clear’, którym może się pochwalić jedynie 55% koncesji po Indonezji. Jako zagraniczny inwestor uzyskaliśmy pozwolenia administracyjne dzieki większościowe zaangażowanie kapitałowe przy indonezyjskim podmiocie wydobywczym. Najważniejszy dokument, innymi slowy zgodę Indonezyjskiej Rady Koordynacji Inwestycji, mamy na biurku” – powiedział Lis.

Dodał, że dzieki części koncesji o wielkości 2163 ha prowadzone są wiercenia po siatce 100m na 100m a urzeczywistniane prace pozwolą na skonstruowanie trójwymiarowego typu złoża. Zezwolenie znajduje się na wyspie Celebes (Sulawesi).

„Studium wykonalności kopalni wydaje sie byc już złożone, jak i meldunek oddziaływania na środowisko. Chcemy udokumentowania złóż w wyposazeniu JORC jak i równiez docelowo wykonać model gospodarczy z potwierdzonymi zasobami, z którym będziemy mogli wychodzić do inwestorów na całym świecie jak i równiez komunikować się z globalną branżą górniczą. Po wierceniach nastąpi sporządzenie raportu, przygotowywanie kopalni odkrywkowej i definitywnie produkcja w 2016” – wskazał członek zarządu spółki.

Dodał, że wiercenia przeprowadza dwóch wykonawców. Jednocześnie trwają prace sprawne w obszarze, w trakcie których m. in. spółka osobiscie szykuje warsztaty przygotowywania prób, magazyn rdzeni oraz laboratorium do pomiaru zawartości niklu, co docelowo obniży wydatki badań.

„Nasze podstawowe zagadnienia operacyjne to przygotowanie planu kopalni wraz z całą infrastrukturą, na którą składają się odkrywka, kosztowny, system odwodnienia, magazynowania paliw i w koncu obóz główny wraz z częściami socjalno-biurowymi i zapleczem mechanicznym. Planujemy rozpoczęcie prac konstrukcyjnych portu w I poł. 2016. Pozwolenie na jego budowę jest obecnie procedowane, tak jak pozwolenie ‚borrow and use’ gwoli obszaru leśnego” – wskazał prezes Prime Minerals.

Przy przyszłości zarząd Prime Minerals zakłada dalsze rozwijanie tegoz projektu lub poszukiwanie kolejnych. Uwzględnia również inwestycję przy aktywa przetwórcze rudy.

„Póki co, naszym celem jest osiągnięcie wydobycia 100 tys. ton rudy miesięcznie w 2017 roku” – podsumował Kozak.

Prime Minerals (wcześniej Certus Capital) jest notowane na NewConnect.

Sebastian Gawłowski

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy