Racibórz: Rozpoczęła się opróznianie części metropolie

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

Ewakuacja części srodku oraz kilkunastu dzielnic po północnej i wschodniej części miasta rozpoczęła się przy poniedziałek późnym wieczorem przy Raciborzu (Śląskie). Powodem jest nadchodząca sposród Czech fala powodziowa w Odrze.

O gromadzenie się od czasu godz. 23 w ustalanych punktach władze miasta zaapelowały do mieszkańców fragmentu srodku i północnych oraz wschodnich części miasta – dzielnic Płonia, Ostróg i Markowice.

Ewakuowani powinni zabrać wraz z sobą: dokumenty, środki higieny, koc albo śpiwór i ew. potrzebne lekarstwa. Sluzace do ich przewozu przewidziano autobusy komunikacji miejskiej. Wszystkie ewakuowane osoby trafią do powiatowych placówek oświatowych, m. in. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Jordana.

Według dyżurnego Miejskiego Centrum Reagowania, łącznie dzielnice wskazane do ewakuacji zamieszkuje 10-12 tys. osób, jednakze ewakuacja tyczy sie znacznie mniejszej liczby mieszkańców – zamieszkałych na rejonach położonych najniżej.

O ewakuacji zdecydował przy poniedziałek wieczorem prezydent miasta, wobec wiadomosci o podnoszeniu się wód Odry. Na temat godz. 20 w Raciborzu-Miedoni poziom naszej rzeki wynosił 813 cm (o 213 przekraczając forma alarmowy), o godz. 22 sięgnął już 833 cm. W 1997 r. woda dotarła w tamtym miejscu do prawie 10, 5 m.

Jak podawało po południu starostwo powiatowe przy Raciborzu, organa kryzysowe prognozowały zwiększenie się przepływu nawadniania w Odrze do ok. 1900-2000 metrów sześc. na sekundę, natomiast poziomu wody w Miedoni – sluzace do ok. 920 cm. Taki poziom wody powinien zmieścić się w obrębie wałów w gminie Racibórz, natomiast może zagrozić miejscowościom poniżej Raciborza.

Szef Powiatowego Srodek Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu Krzysztof Szydłowski w poniedziałek wieczorem poinformował PAP, że w związku z falą na Odrze rozpoczęto przyrzadzania do ewakuacji miejscowości Lasaki w gminie Rudnik. Wspólnota poinformowała już mieszkańców; wcześniej ewakuowano zwierzęta.

Rozpoczęto także przygotowania az do ewentualnej ewakuacji części mieszkańców miejscowości: Łęg, Turze, Zawada Książęca oraz Ciechowice. Te informacje wsie poniżej Raciborza.

Ok. godz. dwadziescia w Raciborzu zamknięto most nad tak zwanym. kanałem Ulgi, którym cenna nr 919 z sródmiescie wiedzie do Markowic i dalej po stronę miejscowości Rudy a mianowicie w kierunku Gliwic. Wieczorem rozpoczęto zabezpieczanie mostu – przez obudowanie jego konstrukcji workami. (PAP)

mtb/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy