Rozpoczęła się rozszerzenie Filharmonii Opolskiej

27 lipca, 2020
Category: rózne

Rozszerzenie Filharmonii Opolskiej już ruszyła. Inwestycja będzie kosztować ok. 20 milionów zł; dzięki niej przy centrum miasta zrealizowany zostanie nowoczesny i doskonale wyposażony obiekt kulturalny – powiedziała PAP Eliza Wyszomirska-Kurdej, wicedyrektor filharmonii.

Do obecnego budynku zostanie dobudowany dwupoziomowy hall wraz z kawiarnią jak i równiez tarasem połączonym z istniejącą galerią przeszklonym łącznikiem. Taras – wsparty na czterech słupach – będzie pełnił funkcję galerii wystawienniczej, sceny dla nie zbyt zimnych koncertów kameralnych i hall sali koncertowej.

Po uaktualnieniu w filharmonii przybędzie pomocnicza powierzchnia do realizacji kameralnych koncertów – w kawiarni możliwe będzie organizowanie imprez dla w porzadku. 200 osób. „Mówimy tutaj o działaniach teatralnych, recitalach i mniejszych formach muzycznych. Tak naprawdę będzie to klub muzykalny, jakiego dziś brakuje przy Opolu” – oceniła Beata Siwicka, główny specjalista do spraw impresariatu.

Nadbudowana zostanie także część administracyjna budynku, dzięki z jakiego powodu powstaną swieze pomieszczenia dzieki garderoby i pokoje ćwiczeń dla muzyków. W ramach inwestycji filharmonia zostanie też doposażona w dzisiejszy sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy. „To nasza firme zresztą zdumiewa, ale Unia płaci zbyt całe wyposażenie, łącznie z łyżeczkami do kawiarni – tylko serwetek nam brakuje” – żartowała Wyszomirska-Kurdej.

Zakończenie prac zaplanowane jest w rok 2012. Wcześniej opolscy filharmonicy – po raz drugi podczas ostatnich kilkunastu lat a mianowicie będą musieli udać się „na wygnanie”. „Będziemy musieli przestać koncertować u siebie od momentu czerwca 2011 do zakończenia prac. W tym momencie – podobnie jak przy okazji ostatniego remontu a mianowicie będziemy koncertować w różnych miejscach” a mianowicie zapowiedziała wicedyrektor.

To, że do Opola trafiły pieniądze na rozbudowę, filharmonia zawdzięcza determinacji i niekonwencjonalnym pomysłom – między innymi akcji wysyłania az do Ministerstwa Zwiazanych z kultura i Dziedzictwa Narodowego pocztówek z apelem o wsparcie rozbudowy, zas także uporowi ówczesnej poseł, obecnie europoseł PO, Danuty Jazłowieckiej, która „wydeptała” dofinansowanie u ministra Bogdana Zdrojewskiego.

„Zobaczyli w ministerstwie kultury, że nie zaakceptowac popuścimy, natomiast ponieważ Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dysponowało akurat pieniędzmi, które pozostały wraz z niezrealizowanych inwestycji, to się załapaliśmy. Łącznie 20 milionów – dwunastu z Unii, i 12 z urzędu marszałkowskiego” – relacjonowała Wyszomirska-Kurdej.

Zaznaczyła, że w Polsce wydaje sie obecnie „dobra aura” gwoli kultury, zas dzięki pieniądzom z Starego kontynentu, instytucje kulturalne dobrze się rozwijają. „Jeśli taka sprawa się utrzyma, to nie obiecujemy, że nie będziemy próbowali nadal rosnąć, bo marzyłaby się nam dzieki przykład rozszerzenie sali koncertowej z obecnych 500 sluzace do 800-1000 miejsc” – podkreśliła wicedyrektor. (PAP)

jsz/ abe/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy