Słabe notowania w zagranicznych giełdach nie pozwalają na pogoda ducha na GPW

Słabe notowania w zagranicznych giełdach nie pozwalają na pogoda ducha na GPW
27 lipca, 2020
Category: gielda

Pierwszy kwartał tego r. wymusił otrzeźwienie inwestorów, którzy zapomnieli na temat ryzyku, wraz z którym wiążą się inwestycje na rynkach akcji. Ostatnie dni marca przyniosły sporą wyprzedaż liderów wśród spółek technologicznych. Widać, że te negatywne nastroje przeniosły się na wczorajsze notowania po USA.,, Oliwy do ognia” nadal dolewa prezydent Trump. Wprowadzenie taryf importowych za posrednictwem USA spotkało się z odpowiedzią Chin. Dodatkowo prezydent USA nie przestaje krytykować poczynań Amazona. To nieszczesny scenariusz gwoli amerykańskiego sektorze akcji, zarówno dla spółek tradycyjnej ekonomii, jak i gwoli tych wchodzących w skład indeksu Nasdaq.

W minionych dniach marca widać było, że europejskie rynki zaczęły sobie radzić lepiej, pomimo wyprzedaży akcji, m. in. amerykańskich gigantów technologii. Zbyt miał już dość negatywnej atmosfery. Jednak trudno oczekiwać, że dzis tak samo wytrzymale będą rynki europejskie w stosunku do potencjału rozszerzającej się walki handlowej.

2525 pkt jest kluczowym wsparciem dla S&P500, a przeklucie tego stopnia na zamknięciu notowań spotęguje strach. Tym chetniej, że w podobnym miejscu w stosunku do lutowych minimów są indeksy Nasdaq i DJIA.

WIG20 pozostanie w mocnym trendzie spadkowym. Być może pewnym wsparciem będzie poziom 2175 pkt, ale ciezko teraz na temat wyznaczenie istotnych barier na rzecz podaży. Inwestorzy nadal wykorzystują wzrosty sluzace do sprzedawania dzialaniu, a podczas dobrej atmosfery na zagranicznych parkietach brak popytu. Atutem jest kondycja złotego. Pomimo nieznacznego osłabienia w styczniu PLN zostaje mocny. Widać więc, że nie mamy do czynienia z ucieczką od ryzyka w postaci wycofania kapitału z wszelkich aktywów rynków wschodzących.

Dzisiaj GUS poda dane, które zazwyczaj nie zaakceptowac są wazne dla rynków w krótkim terminie. Zapoznamy wstępną informację o polaczeniu deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w 2017 r. Ważniejsze będą odczyty z rynków zagranicznych, jakkolwiek znowu nie zaakceptowac są one w tej chwili o najwyższym znaczeniu. Rano poznaliśmy wyraźnie słabsze od oczekiwań poziomy sprzedaży detalicznej po Niemczech. Natomiast pod koniec polskiej sesji napłyną kolejne informacje dotyczące sprzedaży detalicznej – tym razem z USA (indeks Redbook).

Łukasz Wardyn, dyrektor – Stary kontynent Wschodnia, CMC Markets

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy