Sejm przyjął za posrednictwem aklamację uchwałę ws. Przemyka

27 lipca, 2020
Category: inne

# przystaje wypowiedź marszałek Sejmu Ewy Kopacz #

22. 05. Warszawa (PAP) a mianowicie Sejm uczcił w przyjętej w środę przez aklamację uchwale pamięć Grzegorza Przemyka w 30. rocznicę swoim śmierci. Posłowie potępili bezpośrednich sprawców a takze inicjatorów politycznego mordu dzieki Przemyku; zaapelowali też az do wymiaru sprawiedliwości, by ponowił próbę osądzenia winnych.

W uchwale przypomniano, że trzydziestu lat wstecz, 12 czerwca 1983 roku kalendarzowego, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej zatrzymali na Starym Mieście na warszawskim rynku maturzystę, młodego poetę Grzegorza Przemyka. „W komisariacie obok ul. Jezuickiej został on skatowany poprzez milicjantów i zomowców. czternascie maja zmarł w szpitalu” – podkreślono.

„Na polecenie najwyższych władz partyjnych jak i równiez państwowych PRL fabrykowano argumenty mające obciążyć winą zbytnio śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, ukrywając ów, które wskazywały na popełnienie zbrodni poprzez milicjantów” – czytamy przy uchwale. „Konsekwencją tuszowania zbrodni było uwięzienie sanitariuszy oraz prześladowanie bliskich Grzegorza Przemyka i swoim przyjaciół” a mianowicie zaznaczono.

Jakim sposobem czytamy w uchwale, „sprawcy zabójstwa Grzegorza Przemyka uniknęli odpowiedzialności”. „Także po odzyskaniu niepodległości nie zaakceptowac udało się ich osądzić i ukarać” – zaznaczono.

Jednocześnie przy uchwale Sejm potępił „bezpośrednich sprawców i inicjatorów tego politycznego mordu” i zaapelował „do organów ścigania jak i równiez wymiaru sprawiedliwości, by ponowiły próbę osądzenia winnych”. „Po 30 czasach od tragicznej śmierci Grzegorz Przemyk absorbuje należne jemu miejsce po historii zmagań o wolną i niepodległą Polskę. Swoim ofiara nie poszła w marne” a mianowicie głosi uchwał.

Grzegorz Przemyk, 19-letni warszawski maturzysta, syn opozycjonistki, został 30 latek temu śmiertelnie pobity przez milicjantów w warszawskiej Starówce. Była to jedna sposród najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL latek 80. – do dziś nie sluzace do końca wyjaśniona.

Uchwałę co do śmierci Przemyka Sejm miał przyjąć w poprzednim posiedzeniu. Uchwała nie znalazła się jednak w porządku obrad, bo dzieki jej kształt, zaakceptowany przez komisję kultury i środków przekazu, nie zaakceptowac zgodził się klub SLD. Posłowie uczcili tę rocznicę jedynie minutą ciszy.

Podczas posiedzenia komisji Tadeusz Iwiński (SLD) domagał się usunięcia z pomyslu uchwały początkowego fragmentu: „Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych”. Chodziło na temat zdanie: „Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych fabrykowano dowody mające obciążać winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, zaś ukrywano te, które wskazywały na milicjantów, jak winnych śmierci maturzysty”.

Iwiński na mocy decyzji szefa Sojuszu Leszka Millera został odsunięty od zadan nad uchwałą. „Można faktycznie było momentalnie. W sytuacjach, które wymagają szczególnej wrażliwości szukanie innych wersji, które wiadomo, że nie doprowadzą do konsensusu, nie było właściwe. Mogliśmy się z tym od czasu początku sprawić lepiej” – powiedział na wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów wicemarszałek z SLD Jerzy Wenderlich.

Marszałek Ewa Kopacz przypomniała w środowej rozmowie z dziennikarzami po Sejmie, że zastrzeżenia az do treści uchwały były zgłaszane tylko poprzez jeden klub i „ten klub się z owego wycofał”. „Zależało mi bardzo na tym, aby uczcić tę wyjątkową osobę hołdem jednomyślności, by przyjąć tę uchwałę przez aklamację” – podkreśliła Kopacz.

Jakim sposobem dodała, z satysfakcją przyjęła, że Sejm uczcił po uchwale pamięć Przemyka. „Za rok, za dwa czasy, za 4 lata nikt nie będzie pamiętał, który był przeciw tekstowi uchwały w pierwszym brzmieniu, lecz będą pamiętać, że Sejm jednomyślnie przyjął uchwałę” – zauważyła marszałek Sejmu. „W moim odczuciu prawdy się nie głosuje, prawda jest tylko 1-a i nasza firma dokładnie znamy, jaka była prawda na temat śmierci Grzegorza Przemyka” a mianowicie dodała. (PAP)

ajg/ par/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy