Senator SP chce ustawy ws. bezpłatnych odcinków autostrad wokół miast

27 lipca, 2020
Category: inne

Senator Kazimierz Jaworski wraz z klubu Solidarnej Polski przygotował projekt ustawy, która prognozuje brak opłat na odcinkach autostrad wokół dużych miast. Jaworski zapowiedział, że będzie zabiegał na temat poparcie tegoz projektu przez posłów kazdego opcji politycznych.

„Szczególnie będę zabiegał, aby pod spodem projektem podpisali się kazdy parlamentarzyści z Podkarpacia. Nie chciałbym, zeby grano politycznie tym zamyslem, ale fita uchwalono, poniewaz jest to zasadnicza kwestia z perspektywy gospodarki. Jestem przekonany, że projekt uzyska poparcie klubu Solidarna Polska, ale nie będzie to klubowy plan, bo będę chciał, aby był uchwalony ponad politycznymi podziałami” a mianowicie powiedział po czwartek Jaworski PAP.

Na konferencji prasowej wyjaśnił, że projekt prognozuje, iż bezpłatne byłyby przejazdy odcinkami autostrad wokół: Łodzi (zarówno highway A1, jak i A2), Warszawy, Katowic, Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa.

Według obecnego na konferencji mecenasa Ludwika Skurzaka, który pomagał Jaworskiemu po pisaniu pomyslu, ustawa o autostradach przynosi ministrowi infrastruktury władzę w rozstrzyganiu, które odcinki miałyby być płatne, a które nie.

„Około rok temu na stronach internetowych resortu pojawił się pierwszy plan rozporządzenia, które mówiło na temat tej sprawie. Był to dość niepokojacy projekt, bo nie uwzględniał wszystkich dużych miast a mianowicie nie było m. in. Wrocławia. Kiedy sprawa stała się głośna, ministerstwo zaczęło zmieniać tenze projekt i raz dopisywano jakieś miasteczko, raz wykreślano. Ewidentnie pod spodem zapotrzebowanie polityczne” – dodał Skurzak.

Zdaniem Skurzaka, nalezy zmienić procedurę, tak aby to nie minister infrastruktury decydował, które odcinki mają być bezpłatne. „My proponujemy, żeby zapisać to w ustawie, niech posłowie wezmą dzieki siebie odpowiedzialność ustanowienia tegoz, które odcinki są bezpłatne” – powiedział mecenas.

Kwestia zwolnienia sposród opłat odcinków autostrad, które są jednocześnie obwodnicami miejscowosci, pojawia się w wypowiedziach polityków od momentu ponad roku kalendarzowego. W czerwcu 2010 r. rząd wstępnie zatwierdził propozycję resortu infrastruktury, by wozy do 3, 5 t i motocykle były zwolnione z opłat za przejscie odcinkami autostrad, które są obwodnicami miejscowosci. Zwolnienie sposród opłat dotyczyłoby takich aglomeracji, jak wrocławska, śląska, krakowska, tarnowska, rzeszowska, częstochowska jak i równiez łódzka.

Odmian w przepisach jednak ciagle nie ma. Po październiku ub. r. b. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk poinformował, że został zobowiązany do ponownego przeliczenia, które skutki gwoli budżetu państwa wywoła zwolnienie z poboru opłat zbyt przejazd takimi odcinkami. (PAP)

huk/ son/ dym/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy