Siła złotego wyparowała jak kamfora

Author:
27 lipca, 2020
Category: waluty

Główną parą walutową na tak zwanym. rynkach finansowych jest oczywiście eurodolar – który w poniedziałek trzynascie czerwca, wydaje sie kwotowany po okolicach jednej, 1250. Utwierdza to nas oczywiście przy przekonaniu, że generalnie piłka znów jest po stronie www dolara, biorąc pod uwagę, że krótkotrwaly rajd dzieki północ zakończył się w ostatnim czasie w pobliżu 1, 1415. Inna rzecz, że az do 1, 11 też wciaz nie wróciliśmy.

Coraz mniej czasu pozostało do brytyjskiego referendum w sprawie Brexitu. Jeśli zwolennicy opuszczenia UE wygrają, to oczywiście zostanie to uznane za wzrost ryzyka rynkowego. Euro zapewne będzie tracić, a jego fundamenty zostaną podkopane, nawet jeśli Wielka Brytania nie jest częścią Eurolandu. Badz może odmiennie – dolar będzie tradycyjnie uważany za bezpieczną przystań. Oczywiście z dokładnością sluzace do tymczasowych adiustacji i zawirowań.

Rośnie też zresztą potrzeba na złoto, które przy przekonaniu wielu jest przystanią jeszcze bezpieczniejszą niż jakies papierowe waluty bez pokrycia. Z drugiej strony, chodzi nie tak wiele o belki i rózne złoto fizyczne, ile poniekad o produkty pochodne (instrumenty finansowe oparte na złocie).

Poznaliśmy nad ranem dane makroekonomiczne wraz z Chin. Wytwórczosc przemysłowa zbyt maj wzrosła o 6 proc. przy prognozie piec, 9 proc. (rocznie). Sprzedaż detaliczna wzrosła o dziesiec proc., prognozowano 10, 1 proc. Te dane są więc w pobliżu prognoz, nieco słabiej wypadły inwestycje w aglomeracjach miejskich, w którym miejscu spodziewano się 10, piec proc., a było dziewiec, 6 proc.

Osłabiony złoty

Siła złotego – jak zwykle, chciałoby się rzec sarkastycznie – okazała się ułudą. Wynikała głównie wraz z sytuacji w eurodolarze, wywołanej słabymi payrollsami, jakie ostatnio przedstawiono po USA. Do tego oczywiście dochodził czynnik pewnego rodzaju spekulacji, często bowiem siła złotego w takich sytuacjach i okresach wydaje sie napędzana zgoła nieproporcjonalnie sluzace do fundamentów krajowych czy poniekad klimatu dzieki głównej parze.

Dość powiedzieć, że USD/PLN jeszcze kilkanascie dni wstecz rezydował w okolicach 3, 78 – a przecież dziś jesteśmy ok. dziesieciu – 11 groszy wyżej, niemalże tuz przy 3, 89. Na EUR/PLN przeskoczyliśmy wraz z 4, 3150 (mniej więcej) do cztery, 3760, jakie mozliwosci również demonstruje, że moc naszej waluty wyparowała jakim sposobem kamfora.

Na temat 14: 00 poznamy ojczyste dane o inflacji CPI w Polsce a takze o bilansie płatniczym Polski. Jutro w programie m. in. wskaźniki inflacji bazowej, a pomijajac Polską wytwórczosc przemysłowa Tereny Euro i sprzedaż detaliczna w NA JUKATAN.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy