SLD o wioski i rolnictwie

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Sytuacja na wsi jest zła, a rząd nie troszczy sie o rolnictwo – mówili w sobotę w Poniatowej (Lubelskie) uczestnicy konferencji SLD poświęconej problemom społeczności wsiowej. Sojusz zainicjował partyjną dyskusję, która dzierzy doprowadzić sluzace do powstania systemu rolnego.

W konferencji uczestniczyli reprezentanci władz SLD, posłowie, eksperci, samorządowcy jak i równiez producenci rolni. Przedstawiono na niej tezy programowe, wokół których koncentrować posiada się debata.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski podkreślił, że rząd traktuje sprawy rolnictwa „bardzo powierzchownie”, a podczas gdy na wsi postępuje fenomen cofania się w wzrostu.

„Dzisiaj obszary wiejskie mają utrudniony dostęp do oswiaty, dóbr kultury, specjalistycznej kurateli zdrowotnej. Wytwórczosc rolna się nie opłaca. Coraz skromniej się opłaca produkować, raz za razem mniej się opłaca sprzedawać produkty rolne. To bardzo niebezpieczne zjawisko” – powiedział Napieralski.

Jako dowód na lekceważenie spraw wsi prowadzacy Sojuszu wskazał na wystąpienie premiera Donalda Tuska podsumowujące dwulecie rządu. „Premier, mówiąc po półmetku kadencji, nie wspomniał oraz słowem o problemach wsi ani rolnictwa. Dopiero wywołany do tablicy przez posłów minister Sawicki tłumaczył się za tak zwanym. program +szklanka mleka+” – mówił Napieralski.

Poseł Romuald Ajchler powiedział, że w trakcie żniw po ubiegłym roku kalendarzowego ceny zbóż spadły do 160-200 zł za tonę żyta, zas pszenicy 240-300 zł za tonę, przy kosztach produkcji wahających się w granicach 330-460 zł zbyt tonę zboża. „Tak źle jeszcze w zadnym wypadku nie było” – powiedział. Dodał, że zła sprawa jest także na kazdego innych rynkach rolniczych, zas rząd źle wykorzystuje posiadane narzędzia wpływania na sytuację w rolnictwie.

Jak przykład Ajchler podał niedawną decyzję Agencji Rynku Rolnego o sprzedaży poprzez giełdę 15 tys. ton pszenicy po 480 zł zbyt tonę, jak jego zdaniem doprowadziło do obniżki cen zboża, w sytuacji gdy zaczęły się ów kredyty stabilizować w wysokości 530-550 zł zbyt tonę.

Wśród propozycji, które mają poprawić sytuację na wsi, SLD wskazał w potrzebę szybszego zrównania dopłat unijnych na rzecz polskich rolników do stopnia krajów „starej Unii”, przyznanie państwom członkowskim UE prawa do określenia terminów interwencji na rynkach rolnych, które obecnie przysługuje Komisji Europejskiej, a także wypracowania szybszych mechanizmów reagowania Unii Europejskiej dzieki niekorzystne zjawiska wynikające sposród importu produktów rolnych zza obszaru unijnego.

SLD potrzebuje m. in. pozostawienia dopłat z budżetu do KRUS, skutecznego pomocy produkcji biopaliw i uruchamiania biogazowni, zrobienia lepszych warunków dla wzrostu grup producenckich, opracowania programu wsparcia środowisk popegeerowskich, wzmacniania spółdzielczych postaci gospodarowania w rolnictwie. Wszystkich tez programowych jest ponad dwadziescia.

Poseł Zbigniew Matuszczak zaproponował, aby opracować i wdrożyć „centralny plan rozwoju krajowej wsi i rolnictwa”, uchwalony w postaci ustawy, który będzie rokrocznie rozliczany przez posłów.

„Nie tacy ludzie będą szli ponizej komisje śledcze, którzy gdzieś tam coś zrobili, jedynie tacy, którzy nie budują polskich dróg, nie realizują zadań dla wsi, rolnictwa, na rzecz osób, którzy przecież też płacą podatki” a mianowicie mówił poseł. (PAP)

kop/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy