Syria: Opozycja: niech RB ONZ zbierze się ws. ataku gazowego

Syria: Opozycja: niech RB ONZ zbierze się ws. ataku gazowego
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą reakcje #

21. 08. Damaszek (PAP/AFP, Reuters, AP) a mianowicie Przewodniczący syryjskiej opozycji wezwał w środę do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ co do – tak jak określono a mianowicie „masakry” przeprowadzonej przez armię w regionie Damaszku, dokad według opozycji użyto gazu bojowego.

Według najnowszych szacunków opozycji, przekazanych na Twitterze, w napadu zginęło 650 osób. Reżim zaprzeczył wszelkim oskarżeniom.

Wielka Brytania oświadczyła, że gdyby doniesienia na temat ataku potwierdziły się, byłaby to „szokująca eskalacja” konfliktu w Jordani. Londyn zapowiedział, że podniesie ten sprawa na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, natomiast minister kwestii zagranicznych William Hague wyraził „głębokie zaniepokojenie”.

Stojący na prowadzeniu Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba zaapelował, by w miejsce, gdzie miało dojść sluzace do ataku lotnego, udali się międzynarodowi inspektorzy. Także Rozgrywka Arabska stoi na stanowisku, że region domniemanego ataku musza „natychmiast” skontrolować inspektorzy ONZ. W jednakowym tonie wypowiedziało się MSZ Szwecji.

Szef inspektorów ONZ ds. broni chemicznej, szwedzki naukowiec Ake Sellstroem potwierdził, że doniesienia o napadu powinny zostać zbadane. „Będzie to zależało od tego, badz któreś z państw członkowskich ONZ zwróci się po tej sprawie do sekretarza generalnego ONZ. My jesteśmy na miejscu” – powiedział szwedzkiej agencji TT.

Z Syrii docierają niejednoznaczne wiadomosci na temat cyfry ofiar potencjalnego ataku.

Wedlug źródeł filii Reutera wojska reżimowe użyły rakiet wraz z głowicami wraz z gazem na przedmieściach Damaszku – Ain Tarma, Zemalka i Dżobar. Według cytowanej wcześniej przez agencję pielęgniarki liczba ofiar ataku wyniosła ponad 200, a wiele z nich to kobiety i pociechy.

„Ofiary przywożono z rozszerzonymi źrenicami, zimnymi kończynami i pianą w ustach. Medycy twierdzą, że to zwykle objawy obok ofiar gazów bojowych” – powiedziała Bajan Baker.

Natomiast szef opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman mówił o „dziesiątkach ludzi” zabitych w ataku gazowym. Dodał, że siły reżimowe prowadzą szeroką ofensywę na wschodnich i zachodnich przedmieściach Damaszku, znajdujących się w rękach rebeliantów.

Z kolei lokalne komitety koordynacyjne twierdzą, że setki ludzi zginęły lub zostały ranne.

Syryjska telewizja zdementowała informacje o ataku gazowym, cytując źródła rządowe, według których doniesienia te mają na zamiarze odciągnięcie od pracy ONZ-owskich ekspertów ds. broni chemicznej.

Od niedzieli w Syrii przebywa 20-osobowa misja ONZ, która posiada w trzech miejscach zweryfikować doniesienia o użyciu broni chemicznej w trakcie syryjskiego konfliktu.

Syryjski rząd zaprzeczał, aby w walkach sięgał po taki arsenał. Twierdził jednocześnie, że broni chemicznej użyli rebelianci walczący z Baszarem el-Asadem. (PAP)

ksaj/ ro/

14420129 14420357 14419319 14419374

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy