Syria zakazuje transakcji w zagranicznych walutach ponizej groźbą więzienia

Syria zakazuje transakcji w zagranicznych walutach ponizej groźbą więzienia
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Za sprawy w zagranicznych walutach będzie grozić w Syrii do 10 czasów więzienia – taki rozporzadzenie wydał prezydent Baszar el-Asad. Celem jest przeciwdziałanie rosnącej dolaryzacji gospodarki w kraju, w którym miejscu od dwóch lat obstaje wojna domowa.

Dekret przewiduje, że _ funt syryjski wydaje sie jedyną walutą _ dopuszczalną w życiu codziennym jak i równiez biznesie; zakazuje _ wykonywania płatności, zwrotu kosztów, transakcji lub czynnosci handlowych przy walutach obcych lub metalach szlachetnych _ – komunikuje oficjalna agencja Sana.

Zbyt złamanie zakazu grozi sluzace do trzech czasów więzienia i grzywna po wysokości równej dwukrotnej wartości transakcji. Jeśli kwota przekracza 5 tys. funtów syryjskich, kara wzrasta do dziesieciu lat więzienia i ciężkich robót a mianowicie podały syryjskie media.

Według bankowców rozporzadzenie wzmacnia już istniejące zakazy, coraz bardziej naruszane po dzikich spadkach jak i równiez wahaniach wartości syryjskiego funta, i zaostrza kary.

_ Ma to zapobiec ucieczce do dolara _ a mianowicie powiedział 1 z bankierów w Damaszku, dodając, że dekret nie zaakceptowac będzie miał wpływu dzieki operacje finansowe. _ Przy żaden sposób nie dotknie to sektora bankowego – kraj wymaga transferów w walutach obcych _ – zaznaczył.

_ Dobrobyt dolarów, depozyty w dolarach i zachowanie w nich rachunków oszczędnościowych nie zostało zakazane _ – wyjaśnił główny specjalista walutowy w jednym z banków w Damaszku, cytowany za posrednictwem Reutera.

_ Syryjczycy mogą dokonywać transferów dolarowych, a importerzy nadal mogą podawać ceny przy dolarach, jednak nie mozna umieszczać cen w dolarach na towarach przeznaczonych sluzace do sprzedaży _ – wyjaśnił, przypominając, że sprzedaż w dolarach zakazana była nawet przed kryzysem. _ Chodzi o to, żeby jednostki przestali myśleć w dolarach, jakby nie było miejscowej waluty _ – wyjaśnił.

Fluktuacja funta syryjskiego doprowadziła do zwiększenia obrotu w dolarach amerykańskich we kazdego sektorach, począwszy od sklepów i producentów żywności, po taksówkarzy i importerów. Także nieruchomości, zwłaszcza na luksusowym przedmieściu Damaszku, sprzedawano zbyt dolary, zas importerzy, szczególnie towarów na potrzeby codzienne, jak ryż czy cukier, podawali ceny i żądali zapłaty w amerykańskiej walucie.

Syryjska gospodarka ciężko ucierpiała po związku wraz z zniszczeniami spowodowanymi przez wojnę domową w miastach komercyjnych i przemysłowych oraz wraz z utratą dochodów w walutach obcych z turystyki i importu ropy. Szkody ocenia się na dziesiątki miliardów dolarów; oczekuje się również, że tegoroczne zespoly zbóż będą o połowę niższe.

Uzywanie dolarów zamiast waluty krajowej w syryjskiej gospodarce wiąże się wraz z załamaniem funta syryjskiego (SYP). W ciągu 28 miesięcy konfliktu funt syryjski stracił trzykrotnie w wartości w stosunku do dolara. Dzis za konkretnego dolara trzeba zapłacić w porzadku. 200 SYP, podczas gdy w marcu 2011 roku płacono za niego blisko 50 SYP, natomiast w zeszłym miesiącu jego cena sięgnęła nawet ponad 300 SYP.

W marcu szef syryjskiego banku srodkowego Adib Majale oskarżył _ nieprzyjaciół _ Syrii na temat starania, by _ obywatele stracili ufnosc do swojego kraju, waluty i gospodarki _.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy