Telewizja Rossija nieco odmiennie o Naszym kraju przed II wojną światową

27 lipca, 2020
Category: inne

Jeśli napadną na naszej firmy Niemcy, przegramy wolność; jeśli napadną Rosjanie, stracimy duszę – takimi słowami ówczesnego szefa dyplomacji Polski Józefa Becka telewizja Rossija podsumowała w niedzielę polską politykę zagraniczną w latach poprzedzających II wojnę światowej.

Ta państwowa stacja po głównym wydaniu swojego skladu informacyjnego Wiesti nadała kolejny materiał, poświęcony 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tym razem jednak Polska została przedstawiona w zupełnie odrebnym świetle niż w niedawnym filmie dokumentalnym „Sekrety tajnych protokołów”.

„Hitler próbował zaprzyjaźnić się wraz z Polską. Jak pierwsza wciaz w 1934 roku zawarła ona układ pokojowy wraz z nazistowskimi Niemcami. Polska walczyła z bolszewizmem. Hitler też. Polska gotowa była udostępnić wojskom niemieckim swoje terenie dla ich ewentualnego marszu na Wschód” – przekazano w niedzielnym materiale.

Po „Sekretach tajnych protokołów” – przypomnijmy a mianowicie Polsce zarzucono, że była pierwszym sprzymierzencem politycznym hitlerowskich Niemiec jak i równiez że zawarła z nimi tajne przymierze przeciwko ZSRR.

„W 1938 roku, gdy Anglia, Republika francuska, Włochy jak i równiez Niemcy podzieliły Czechosłowację, Polska w ślad za Niemcami okupowała część tego kraju. Unicestwienie europejskiego państwa wielu przywódców tych popularnych uważało wówczas za obłaskawianie agresora. Faktycznie wszystkie kraje miały układy o nieagresji z Niemcami” – zauważono w niedzielnym filmie.

Według jego autorów, Stalin „długo i szczerze” chciał drugiej Ententy; zabiegał o zawarcie sojuszu sposród Wielką Brytanią, Francją i Polską, aczkolwiek wysiłki owe zakończyły się fiaskiem.

Autorzy podkreślili, że nawet wyznaczenie przez Hitlera ostatecznej daty ataku dzieki Polskę „nie zmusiło konkternego, by się porozumieć”. „Polacy odmówili rozmów o jakiejkolwiek badz możliwości aliansu radzieckich wojsk po swoim terytorium. Nawet w wypadku agresji Niemiec. Jak i równiez nawet jeśli Sowiety byłyby ich sojusznikami razem z Anglikami i Francuzami” – wskazano po filmie.

Zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow autorzy określili jako zemstę radzieckich wodzów na niedoszłych sojusznikach zachodnich za pierwotnego pychę.

Występujący w filmie znany rosyjski historyk, profesor Aleksandr Czubarian ocenił, że „Hitler miał pewność, iż ani Anglicy, ani Francuzi nie zechcą walczyć zbyt Gdańsk”.

„Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom, jednak nie przesunęły nawet konkretnego żołnierza w stronę niemieckiej granicy. Nie zaakceptowac wykonały chociazby jednego aliansu, by zmusić Niemcy az do przerzucenia wojsk z frontu wschodniego” a mianowicie skonstatował Czubarian, dyrektor Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk i członek prezydenckiej komisji ds. przeciwdziałania próbom fałszowania opowiesci na szkodę Rosji.

„Zachód porzucił Polaków” – ocenili autorzy telewizji i podkreślili heroizm, sposród jakim osamotniona Polska walczyła z hitlerowskim najeźdźcą.

„Stawiali rozpaczliwy, bohaterski opór. Kawaleria przeciwko czołgom. Zostali sami. Stalin przyglądał się sposród boku. Pod spodem Gdańskiem po składach amunicji 180 naszych żołnierzy stawiało opór cztery tys. Niemców. Warszawa broniła się zbyt cenę stu tys. istnień ludzkich. Kontynuowała walkę chociazby po urzedowej kapitulacji” a mianowicie podano po filmie.

Inaczej, niż po „Sekretach tajnych protokołów” zaprezentowano też 17 września 1939 roku: „Stalin na stanowcze żądanie Hitlera wypełnił warunki paktu (Ribbentrop-Mołotow) i wprowadził na polskie terytorium jednostki Armii Czerwonej; polskie dowództwo wydało rozkaz, by nie stawiać oporu Sowietom”.

Autorzy wspomnieli też o tym, że „przed twierdzą w Brześciu odbyła się wspólna pochód wojsk radzieckich i niemieckich”. „Zachód na polską wyprawę Stalina nie zaakceptowac zareagował” – zaznaczyli.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy