UE: Polacy widzą wokół siebie mniej biedy niż Francuzi i Republika federalna niemiec

27 lipca, 2020
Category: inne

71 proc. Polaków uważa, że na terytorium polski rozpowszechniona wydaje sie bieda a mianowicie wynika z opublikowanych we wtorek za posrednictwem Komisję Europejską wyników Eurobarometru. To niższy odsetek niż w niektórych znacznie zamożniejszych krajach, chocby takich jak Francja, Niemcy, Belgia i Włochy.

Sondaż miał przynieść odpowiedź na watpliwosc, jak obywatele UE postrzegają rozpowszechnienie biedy w ich krajach, zas nie a mianowicie jaka jest rzeczywista zakres tego zjawiska. Opierając się na danych statystycznych, KE oblicza albowiem poziom biedy w Polsce jak i równiez UE dzieki ok. 16-17 proc. a mianowicie tyle wydaje sie ludzi na temat dochodach mniejszych niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym kraju. Także w tym sondażu 17 proc. Polaków mówi, że wraz z trudnością wiąże koniec sposród końcem.

Sposród Eurobarometru wyplywa, że 71 proc. Polaków uważa biedę w Polsce zbyt „rozpowszechnioną”, natomiast 24 proc. za „nierozpowszechnioną”. To okresla, że Ludzie z polski widzą wokół siebie troche mniej biedy niż przeciętny obywatel UE (odpowiednio 73 i 25 proc. ).

Co fascynujace, dużo w wyzszym stopniu pesymistyczni są Francuzi, których 86 proc. uważa, że bieda w ich panstwie jest popularna (przeciwnego przeswiadczenia jest 12 proc. ). Podobnie Belgowie (75 jak i równiez 25 proc. ) jak i równiez Włosi (75 i 22 proc. ). Także w Niemczech odsetek osób uważających biedę zbytnio rozpowszechnioną wydaje sie byc nieco wyższy niż w Polsce i wynosi 72 proc. (przeciwnego przeswiadczenia jest 26 proc. ). Tymczasem we wszystkich tychze krajach cos wiecej niz znacząco wyższy od polskiego jest PKB na głowę mieszkańca, ale i takze poziom biedy niższy niż w Polsce jak i równiez wynosi poniżej 15 proc. (tylko we Włoszech sięga 20 proc. ).

Pojęcie biedy wydaje sie bowiem względne i to, jak postrzegany jej rozpowszechnienie, zależy nie zaakceptowac tyle od czasu własnej zamożności, co od momentu aspiracji i porównania się z pozostalymi – tłumaczy Komisja Europejska.

„Ważny wydaje sie punkt odniesienia. Jeśli ktoś się rozgląda dookoła siebie jak i równiez widzi bezdomnych na ulicy, to rodzi się pytanie, badz przyzwyczaił się już sluzace do takiego efekcie wcześniej, badz nie” a mianowicie powiedziała PAP rzeczniczka KE ds. społecznych Katharina von Schnurbein. Na rzecz niektórych osób o rozpowszechnieniu zjawiska biedy będzie świadczyć nawet jeden bezdomny, w innych dziesiątki osób bez dachu ponad głową nie zaakceptowac zrobią wrażenia – dodała. Podobny maszyneria działa przy drugą stronę – zbyt „biednego” może uznać się ktoś, kogo stać tylko na tydzień wakacji w polsce, a nie zaakceptowac dwutygodniowy wczasy za granicą, na jaki jeżdżą wszyscy znajomi…

Według statystyk KE, najmniej osób biednych, w porzadku. 10 proc., jest w Holandii, Czechach, Słowacji i Szwecji; jedynie nieco więcej w Austrii, Danii, Słowacji i dzieki Węgrzech. Sposród Eurobarometru wyplywa, że biedy najmniej widzą wokół siebie Duńczycy, Cypryjczycy i Szwedzi (31-37 proc. ) zas najwięcej – Węgrzy (96 proc. ).

Za główną jej przyczynę Europejczycy uważają bezrobocie jak i równiez zbyt niewielkie płace. Są jednocześnie pewni, że co najmniej częściowym wytłumaczeniem biedy jest niski stopien wykształcenia jak i równiez przygotowania zawodowego, pochodzenie sposród biednej bliskich oraz zagladanie do kieliszka i uzaleznienie od narkotyków. 53 proc. obywateli UE uważa, że walka wraz z biedą wydaje sie byc w głównej mierze obowiązkiem krajowych rządów, w dalekiej kolejności samych zainteresowanych, zas dopiero nastepnie UE (9 proc. ).

16 proc. obywateli UE żyjących poniżej progu biedy to prawie 80 mln osób. Przed dziesięciu laty przywódcy UE obiecali „podjąć działania decydujące dla likwidacji biedy” do roku 2010, ale tych zapowiedzi nie udało się zrealizować. Co prawda w nowych krajach, w ponizszym w Polsce odsetek biednych nieco spada, ale utrzymuje się on na stałym pulapie w sedziwych krajach członkowskich. Rok 2010 KE ogłosiła Europejskim Rokiem Walki wraz z Ubóstwem jak i równiez Wykluczeniem Społecznym.

Michał Kotowaty (PAP)

kot/ icz/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy