UE: Solana: Szczyt raczej bez Voronina i Łukaszenki

27 lipca, 2020
Category: inne

*Ani prezydent Mołdawii Vladimir Voronin, ani Białorusi – Alaksandr Łukaszenka nie będą pewnie obecni na samej górze inaugurującym unijne Partnerstwo Wschodnie 7 czerwca w Czeskiej pradze – powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Javier Solana. *

„Co do Mołdawii, mam wrażenie, że Voronin nie przyjedzie. Jeśli idzie o Łukaszenkę, jest skromniej więcej identycznie; sądzę, że też go nie będzie” – oznajmił Solana w trakcie spotkania szefów resortów spraw zagranicznych państw unijnych w Luksemburgu.

Unijny dyplomata wcześniej mówił, że na szczycie Mołdawię będzie reprezentować premier Zinaida Grecianii.

Dodał, że nie jest pewien co do Białorusi, gdyż może się to zdecydować w ostatecznej minucie, w trakcie wizyty w początku przyszłego tygodnia w Brukseli ministra spraw obcych tego panstwa Siarhieja Martynaua.

Solana dodał, że jeszcze nie wie, który – prezydent Wiktor Juszczenko czy premier Julia Tymoszenko – będzie reprezentować na samej górze Ukrainę.

Kierownik unijnej dyplomacji minimalizował znaczenie nieobecności w majowym szczycie przywódców państw zaproszonych do Partnerstwa Wschodniego. „Ważne będą problemy poruszane na szczycie, który odbywa się w momencie krytycznym, gdyż te kraje pogrążone są w bardzo poważnym kryzysie ekonomicznym. Wsparcie UE, nawet jeśli nie przełoży się w duże kwoty, ma bardzo poważne istota polityczne” a mianowicie podkreślił.

Solana zwrócił też uwagę na to, że część przywódców państw UE może nie przybyć na szczyt.

„Wielu wraz z nich będzie, więcej niż zakładano. Jednak sami wiecie, że na tym szczeblu wydaje sie bardzo trudno zgromadzić wszystkich” – tłumaczył.

Większość europejskich przywódców nie potwierdziła nadal swej obecności na szczycie przy Pradze, po przeddzień zmian rządu Republiki Czeskiej. Premier Mirek Topolanek, którzy przewodniczył od 1 stycznia Radzie UE, ustąpi miejsca Janowi Fischerowi.

Przewodnictwo czeska pozostawiła krajom członkowskim decyzję odnosnie do tego, który będzie gryzie reprezentował na szczycie – prezydent, premier lub minister rzeczy zagranicznych.

Wspólpraca Wschodnie to inicjatywa przewidująca zacieśnienie stosunków między UE a do niej wschodnimi sąsiadami. Białoruś jak i równiez Mołdawia zostały zaproszone sluzace do niej niedaleko Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji i Ukrainy. (PAP)

jo/ mc/

6564

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy