W listopadzie umowa dzieki budowę nowej drogi startowej w Pyrzowicach

W listopadzie umowa dzieki budowę nowej drogi startowej w Pyrzowicach
27 lipca, 2020
Category: inne

W minionym tygodniu listopada władze portu lotniczego Katowice przy Pyrzowicach zamierzają podpisać wartą ponad 120 mln zł umowę z Budimeksem dzieki budowę oryginalnej drogi startowej. Samoloty zaczną korzystać z niej najdalej w połowie 2015 r..

Prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik poinformował w środę, że wkrótce upływa termin, w jakim przegrani uczestnicy przetargu mogą składać odwołania. Prezes nie patrzy jednak podstaw do tego rodzaju kroków i liczy, że za ponad miesiąc powiedzie się podpisać umowę wraz z wyłonionym przy przetargu wykonawcą.

Nowa kosztowna startowa w pyrzowickim lotnisku będzie miała długość trzech, 2 km. Wartość inwestycji pierwotnie szacowano na ok. 200 mln zł, aukcja zweryfikował jednak tę wielkość do 121, 6 mln zł netto. Nawet najdroższe z dziewięciu złożonych po przetargu propozycji były na temat ponad 20 proc. niższe od pierwotnej wyceny.

Prezes Tomasik ma nadzieję, że dzięki oszczędnościom uda się rozszerzyć obreb realizowanych dzieki lotnisku inwestycji o dwie drogi kołowania, których budowę uzależniano wcześniej od możliwości finansowych.

Całość inwestycji związanych z rozbudową i unowocześnieniem lotniskowej infrastruktury (oprócz nowego pasa startowego także trwająca już konstrukcja płyt postojowych i dróg do kołowania) szacowana była na przeszlo 400 mln zł, wraz z czego ok. 157 mln zł wraz z UE. Zmniejszenie kosztów lokaty oznacza, że prawdopodobnie unijna dotacja zbliży się sluzace do maksymalnej wielkości 50 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Prace przygotowawcze az do budowy pasa startowego ruszą jeszcze naszej jesieni, zas roboty remontowo-budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku jak i równiez zakończą po końcu 2014 r. Później droga startowa będzie testowana, zamontowany bedzie też system naprowadzania samolotów ILS.

„Rozmawiamy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, aby nowy pas został wyposażony w nową jednostkę ILS. Wówczas nie musielibyśmy tracić czasu dzieki przeniesienie istniejącego systemu sposród obecnej drogi startowej, która przez pewien czas musiałaby działać wyjawszy ILS” – powiedział Tomasik.

Budowa swiezej drogi startowej wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków w toku ochrony środowiska. Kosztem nieopodal 2 mln zł trzeba będzie przesadzić w inne miejsce a mianowicie do nieodległego od portu Radzionkowa – unikatowe typy roślin.

„Jesteśmy chyba glównym lotniskiem, które bardzo kompleksowo podeszło dodatkowo problemu. Szczegółowo zinwentaryzowaliśmy postac roślinności w naszym obszarze. Teraz, wedle decyzją środowiskową, będziemy przesadzać osobliwości przyrodnicze w inne miejsce, aby je zachować. Rozpocznie się to jeszcze tej jesieni” – wyjaśnił prezes.

Badania wykazały, że teren portu ze względu na zredukowanie dostępu dla osób postronnych oraz niespotykany sposób kierowania gospodarki terenami zielonymi stał się mieszkaniem występowania atrakcyjnych siedlisk i gatunków chronionych. Władze portu zawarły umowę ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie, który opracował technologię przenosin siedlisk i gatunków a takze wyznaczył miejsca, gdzie mają szansę się przyjąć.

Przeniesione zostaną – zajmujące krótko mówiac blisko hektar – loza przyrodnicze: suche wrzosowiska, zmiennowilgotne łąki trzęsawiskowe, torfowiska przejściowe i trzęsawiska oraz górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak jak i równiez turzycowisk.

Przesadzone zostaną również gatunki chronione: torfowce, goryczki wąskolistne, kosaciec syberyjski, widłak goździsty, widłak jałowcowaty, śniedek baldaszkowaty, centuria pospolita, włosienicznik skąpopręcikowy, zaraza drobnokwiatowa, skrzyp pstry, pływacz zwyczajny, mieczyk dachówkowaty, bagno zwyczajne, storczyk plamisty jak i równiez szerokolistny oraz pomocnik baldaszkowaty. (PAP)

mab/ amac/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy