Warszawa: Wystawa „Zidane: Portret XXI wieku” w Zachęcie

Warszawa: Wystawa „Zidane: Portret XXI wieku” w Zachęcie
27 lipca, 2020
Category: inne

Wideoinstalację prezentującą kadry sposród meczu z udziałem piłkarza Zinedina Zidane’a, stanowiącego centralną postać aplikacji, pokazywanego z różnych ujęć przez 17 kamer można m. in. zobaczyć w wystawie „Zidane: Portret DWUDZIESTY PIERWSZY wieku” czynnej od wtorku w stołecznej Zachęcie.

„Podczas tworzenia instalacji Douglas Gordon i Philippe Parreno skorzystali sposród zapisu meczu między Realem MadrytMadryt zas Villarrealem, który odbył się w 2005 roku. Każda z kamer pokazuje boisko z odmiennej perspektywy, lecz dla każdej z tych propozycji najważniejszy jest Zidane. Sportowiec prezentowany wydaje sie na różne sposoby – od zbliżeń po zamiar daleki. Posada ta prowokuje pytania na temat rolę ruchu i sportowców – idoli i bohaterów we współczesnej kulturze” a mianowicie powiedziała w trakcie poniedziałkowej narady prasowej opiekun wystawy Magda Kardasz.

Tytułowej instalacji towarzyszą prace rodzimych i obcych artystów także poświęcone problematyce kultu idoli. Pierwsza sposród nich to film „Sleep” Andy’ego Warhola z 1963 roku przedstawiający śpiącego przyjaciela artysty, poetę Johna Giono. Na inny składają się dwa sceny filmowe Pawła Kruka, który wciela się w koszykarza Michaela Jordana („Larger than Life”) i aktora Bruce’a Lee („The Lost Interview”) jak i równiez posługuje się tekstami zaczerpniętymi z wywiadów z nimi. Filmom towarzyszą litografie dzieki papierze (tym razem Kruk występuje po roli znanej pływaczki Dary Torres – „Dara” jak i równiez „Dara z córką”).

Na ekspozycji znalazły się także prace Kadera Attii, francuskiego artysty na temat algierskich korzeniach – film „Correspondence” opowiadający o rodzinie autora mieszkającej zarówno we Francji, jak i w Algierii oraz seria zdjec „Rocher Carrees” prezentująca kamienistą plażę dzieki wybrzeżu Algierii, z której przychodzący w tamtym miejscu młodzi jednostki obserwują wypływające do Europy statki.

Na potrzeby wernisażu ekspozycje Paweł Althamer przygotował zaś nową wersję akcji „Modelki” – pokazu mody, w trakcie którego mieszkanki warszawskiej Pragi wystąpią po skomponowanych przez siebie kreacjach. Po jednego razu pierwszy akcja miała polozenie w 2006 roku w Fabryce Trzciny w ramach wystawy „Demos kratos – władza ludu”.

Wystawa „Zidane: Portret XXI wieku” będzie dostępna dla zwiedzających do 29 listopada. (PAP)

akn/ abe/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy