Wielkopolskie: Dziennikarskie warsztaty pt. „Kościół bez tajemnic”

27 lipca, 2020
Category: rózne

*W mediach nalezy mówić i pisać także o trudnych i drażliwych sprawach Kościoła, ale sposród zachowaniem waznych dla każdego dziennikarza, w każdej kwestii, zasad rzetelności, kompetencji i dążenia az do obiektywizmu – podkreślano w trakcie zakończonej przy piątek przy Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie) rady warsztatowej pt. „Kościół wyjawszy tajemnic”. *

Przy dwudniowych zakladach uczestniczyło nieopodal 40 redaktorów z prasy, rozgłośni radiofonicznych i tv regionalnych oraz lokalnych sposród całego panstwa. Swoimi doświadczeniami w zapisywaniu i mówieniu o sytuacjach związanych z Kościołem podzielili się sposród nimi duchowni i świeccy znawcy tejze tematyki.

Warsztaty – jakim sposobem wyjaśnił rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal – zorganizowano krótko przed wizytą na terytorium polski papieża Benedykta XVI, zeby ułatwić dziennikarzom orientację po strukturze, języku i hierarchii Kościoła.

Wedlug rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski ks. Józefa Klocha, brak podstawowej wiedzy redaktorów – zarówno z mediów regionalnych, jak i równiez ogólnopolskich – na temat kościelnej struktury, funkcjonowania, wzajemnych relacji i kwalifikacji kościelnych sekcji powoduje, że swoje zapytania i prośby o wyjaśnienie problemu bardzo często kierują oni pod niewłaściwym linkiem.

Sporo miejsca podczas licheńskich warsztatów poświęcono podejmowaniu przez media trudnych i drażliwych tematów związanych z Kościołem. Zdecydowanie zwyciężył pogląd, że pisać jak i równiez mówić nalezy o kazdego problemach, bo taka wydaje sie byc rola mediów, a milczenie o drażliwych sprawach zupelnie nie jest pomyslne dla Kościoła.

Ale jednocześnie wskazywano, że obowiązkiem dziennikarza jest bezpośrednie dotarcie az do źródła wiadomosci, zdobycie jakim sposobem najszerszej zdolnosci o opisywanym problemie i staranie o maksymalny neutralnosc w podejściu do przedmiotu. Szczególnie mocno podkreślali to w swych wypowiedziach goście konferencji: ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” i redaktor Tomasz Terlikowski z tygodnika „Newsweek”.

„Zasady pisania lub mówienia po mediach o Kościele nie są odmienne niż maksymy rządzące mediami. Nie ma odmiennej etyki, nie ma jakiegoś innego katechizmu. Po prostu trzeba to porządnie robić” – powiedział ks. Boniecki.

O powszedniej pracy Katolickiej Agencji Informacyjnej, której fundamentalnym zadaniem wydaje sie byc informowanie o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, opowiedział uczestnikom warsztatów do niej redaktor, Bogumił Łoziński. Z kolei od Stanisława Karnacewicza wraz z Polskiej Firm Prasowej dziennikarze usłyszeli sporo rad, jakim sposobem rozmawiać z kościelnymi hierarchami i jak ważne wydaje sie w tym przypadku dobre przygotowanie się do gadki z nimi.

„W różnych konferencjach uczestniczyłam, ale w takiej jak ów – na raz pierwszy. Po tychze dwóch dobach mogę powiedzieć, że naprawdę była bardzo potrzebna” – powiedziała wedlug zakończeniu licheńskiego spotkania redaktor naczelna „Głosu Wolsztyńskiego” Anna Grodziecka- Domagalska. Natomiast rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium zapowiedział zorganizowanie w przyszłym roku kalendarzowego podobnych warsztatów, bo – jak powiedział – okazało się, że jest jeszcze wiele problemów, o których w tym dziennikarskim środowisku powinno sie porozmawiać.

Patronem honorowym rady pt. „Kościół bez tajemnic” był rzecznik prasowy Rady Episkopatu Lokalny ks. Józef Kloch. Patronat medialny sprawowała Polska Agencja Prasowa. (PAP)

jes/ tot/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy