Włochy: Relacje prasy z wycieczki w cieniu oświadczenia Al-Kaidy

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Doniesienia o skrytykowaniu przez Al-Kaidę Benedykta XVI zdominowały relacje czwartkowej włoskiej prasy o nastepnych etapach papieskiej pielgrzymki w Turcji. Prasa włoska nazywa tę krytykę „pogróżkami”.

Gazety zwracają uwagę na spokój, wraz z jakim reprezentanci Watykanu przyjmują krytykę ze strony Al-Kaidy. „La Repubblica” wyraża jednocześnie opinię, że papież z coraz większą uwagą podchodzi do problemów geopolityki.

Z powodu rozszerzającej się akcji protestacyjnej włoskich redaktorów, którzy nie zaakceptowac podpisują swych artykułów domagając się zawarcia nowego układu zbiorowego z ich grupą zawodową, wszystkie zamieszczone przy największych czasopismach komentarze odnosnie tematu papieskiej wycieczki są anonimowe.

Ich autorzy podkreślają, że pobytowi Benedykta XVI po Stambule towarzyszą niespotykane wręcz i ciagle zaostrzane środki bezpieczeństwa z przyczyny kolejnego wrogiego wobec papieża komunikatu Al-Kaidy, rozpowszechnionego przy środę w Internecie. Al- Kaida określa w nim wizytę Benedykta XVI przy Turcji mianem „wyprawy krzyżowej” przeciw islamowi.

„La Repubblica” przytacza wypowiedź rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego, który zapewnił, że „nie posiada żadnego niepokoju ze strony www papieża”. Według gazety, współpracownicy Benedykta XVI są zadowoleni z dotychczasowego przebiegu wizyty. Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone powiedział rzymskiej gazecie, że „podróż przebiega dobrze” jak i równiez zwrócił uwagę, że pełne ciepła było nawet najbardziej delikatne spotkanie tej pielgrzymki: z ogromnym muftim Turcji Alim Bardakoglu.

Dziennik dodaje, że „z otwarcia papieża na sprawę wejścia Turcji do Ue niezadowoleni są ci, którzy tęsknią za wojną wraz z islamem, podobnie jak Oriana Fallaci”, zmarła w ostatnim czasie słynna pisarka, krytykująca w ostantnim czasie muzułmanów.

„La Repubblica” cytuje zarazem nuncjusza apostolskiego przy Anatolii biskupa Luigiego Padovese, według którego nowe nastawienie Benedykta XVI w naszej kwestii nie jawi sie byc „instrumentalne”. „Papież zrozumiał istota tej gleby, jednocześnie laickiej i w zdecydowanej większości muzułmańskiej” – zauważył biskup.

„Dwa miesiące po incydencie z Ratyzbony Benedykt XVI, korzystając także z pomocy swiezego sekretarza formy, przykłada raz za razem większą wagę do problemów geopolitycznych” – pisze włoski dziennik. Wyraża także opinię, że wyjątkowo autentyczna jak i równiez szczera, natomiast przez to niezwykle sugestywna, była środowa msza w Domu Mateczki Bożej po Efezie, jakim sposobem pisze: „skromna, bez pompy i tryumfalizmu”.

Według „Corriere della Sera” po raz kolejny pielgrzymkę do Turcji zdominowało zyczenie pojednania; najpierw skierowane w odniesieniu do światu islamskiemu, teraz także ku prawosławiu. Mediolańska czasopismo pisze na temat symbolicznej wymowie gestu błogosławieństwa, jakie zakończyło środowe zgromadzenie Benedykta XVI z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I: „Papież udzielił jego po łacinie, cichym jak i równiez łagodnym głosem, jaki przystaje gościowi, zas następnie patriarcha wyśpiewał gryzie po grecku, potężnym głosem”.

„Patriarchat Konstantynopola niemal nie zaakceptowac istnieje, gdy Kościół rzymski rozciąga się na cały glob, ale ton błogosławieństwa zdawał się zacierać sytuację obu tychze wspólnot” – konkluduje największa włoska czasopismo.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mw/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy