Wybuch w zakładach należących do grupy Orlen. Inwestorzy zaniepokojeni

Wybuch w zakładach należących do grupy Orlen. Inwestorzy zaniepokojeni
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Należące sluzace do grupy PKN Orlen czeskie zakłady nie zaakceptowac mają szczęścia. Ponownie doszło w tych propozycji do wybuchu. Na razie trudno mówić o finansowych stratach, ale widać, że wspólnicy są zaniepokojeni sytuacją. Akcje Orlenu tracą na wartości.

Czeskie publikatory donoszą o sześciu śmiertelnych ofiarach wybuchu, do którego doszło przy zakładach sztucznych w Kralupach nad Wełtawą w Czechach. Na razie nie ma oficjalnych danych na temat pobudek zdarzenia.

Media w pierwszym momencie donosiły o tym, że do wydarzenia doszło w zakładzie należącym dla polskiego Synthosu. Informację tę dementuje jednak biuro prasowe spółki.

– Wybuch nie ma zero wspólnego sposród Synthosem. Odcinamy się od czasu tych informacji. W Kralupach jest więcej zakładów chemicznych. To zdarzenie miało obszar w zakładach czeskiego Unipetrolu – podkreśla Agata Kościelnik, rzecznik Synthosu.

Problem ma więc odmienna polska spółka – PKN Orlen, która kontroluje czeski Unipetrol. Ma 94 proc. wszystkich udziałów.

„Służby ratownicze podjęły biezace działania jak i równiez sytuacja jest już opanowana. W spółce Unipetrol powołany został sztab kryzysowy, który zajmuje się wypadkiem i poinformuje opinię publiczną na temat podejmowanych działaniach” – pokazuje biuro prasowe Orlenu. Daje, że u nas obecni są także przedstawiciele spółki, którzy monitorują sytuację.

Orlen szuka nowych kierunków progresu

Rafinerie z stajnie Unipetrol zlokalizowane są właśnie w Kralupach, gdzie doszło do wypadku i Litvinovie. Dysponują łącznymi mocami produkcyjnymi w wysokości 8, 7 mln ton/rok. Grupa Unipetrol posiada również aktywa petrochemiczne o mocach produkcyjnych polimerów w wysokości około 600 tys. ton/rocznie.

Pierwsze doniesienia brzmiały niepokojąco i taki też nastrój zapanował wśród inwestorów PKN Orlen. Akcje są przeszlo 2 proc. pod kreską i widać, że notowania systematycznie osuwają się od chwili, jak poinformowano o wybuchu.

Spokojniej wydaje sie byc na giełdzie w Czechach, gdzie bezpośrednio notowane są papiery Unipetrolu. Chwilowo zanim południem zauwazalny był zjazd, ale równie szybko warsztaty ustabilizował się nieznacznie ponizej kreską. Dzis akcje tanieją około 0, 7 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji PKN Orlen

To nie na wstepie tego typu wydarzenie w Unipetrolu. W grudniu doszło do nieplanowanego wstrzymania produkcji wodoru i amoniaku przez caloksztalt chemiczny Chempark Záluží po Litwínovie. Caloksztalt przez eksplozję i pożar. Wznowienie pracy miało zająć kilka tygodni. Wtedy aczkolwiek nikt nie ucierpiał.

Wcześniej, w pod koniec lata 2015 roku kalendarzowego, wybuchł pożar na terenie aplikacji krakingu parowego w Litvínovie. Odbudowa aplikacji zajęła przeszlo rok, jak kosztowało około 600 mln zł. Łączne straty z tym związane podliczono wtedy na 2, 3 mld zł.

Mimo wielu zdarzeń w Czechach, ostatnie sprawozdanie finansowe Orlenu pokazuje, że Unipetrol posiada pozytywny wpływ na rezultaty polskiego koncernu. Przychody czeskiej spółki w 2017 roku kalendarzowego wyniosły 19, 8 mld zł, jak przełożyło się na 1, 4 mld zł zysku netto w stosunku do 1, trzech mld zł wypracowanych dwanascie miesiecy wcześniej.

Orlen w Czechach ma dwa zakłady produkcyjne – po Litwinowie jak i równiez Karlupach, w którym miejscu doszło do wypadku.

źródło: roczne sprawozdanie finansowe PKN Orlen

Unipetrol a. s. jest jednostką dominującą grupy Unipetrol, która powstała po 1994 roku w wyniku metamorfozy czeskiego przemysłu naftowego. W 2005 roku kalendarzowego PKN Orlen nabył 62, 99 proc. akcji spółki Unipetrol natomiast. s. Głównym przedmiotem działalności Unipetrolu wydaje sie przerób ropy naftowej a takze produkcja jak i równiez dystrybucja produktów rafineryjnych, petrochemicznych i sztucznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam za posrednictwem dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy