W branżach hotelarskiej, gastronomii i handlu sektora MŚP koszty zużycia energii potrafią stanowić nawet 50 proc. wszystkich kosztów. Można je zmniejszyć nawet o połowę, poprawiając efektywność energetyczną a mianowicie przekonują eksperci.
Wielka wymiana żarówek. Bezpłatne oświetlenie dla najbiedniejszych
Podobnie jak w innych prędko rozwijających się krajach, także w naszym kraju rosną koszty wykorzystania energii w usługach. Dziś sektor ten odpowiada zbytnio 12 proc. całkowitego wykorzystania energii w kraju.Ustawa o efektywności energetycznej, która określiła dla pojedynczych sektorów gospodarki poziomy zaoszczędzone pieniądze zużycia do 2030 r., najwięcej - bo aż 4 proc. - nałożyła właśnie na usługi (dla porównania sektor przemysłowy dzierży w 2030 r. osiągnąć wskaźnik 1, 4 proc, gospodarstwa domowe - trzy proc., transport 2, 66 proc. ).
Oszczędni Polacy
O ile jednak ustawa o efektywności energetycznej zobowiązuje do zmniejszenia zużycia ciepła przede wszystkim duże towarzystwa, o tyle małe jak i również średnie - w naszym te z sektora ofert - pozostawia poza ustawodawstwem. Tymczasem - jak przekonywał w poniedziałek zastępca dyrektora generalnego konfederacji Lewiatan Jakub Wojnarowski - wśród przedsiębiorców z MŚP świadomość zalety, jakie można odnieść po wyniku stosowania działań proefektywnościowych, nie jest wysoka.
Z przeprowadzonego w 2012 r. badania wynikło, iż 91 proc. Polaków pracujących w małych i umiarkowanych firmach na co dzień stara się ograniczać zużycie prądu w swych miejscach pracy. Na ogół jednakże są to działania podobne do tych, które zapoczątkowujemy w mieszkaniu; wyłączanie światła po pomieszczeniach, w których żadna osoba nie przebywa, wyłączenie pecetów i nieużywanego sprzętu. Z badania tego (pt. świadoma energia RWE) wynika jednak, że sami właściciele niewielkich i średnich firm w niewielu sytuacjach podejmują działania na rzecz inwestycji proefektywnościowych, a wówczas dlatego, że kojarzą wykładzinom się one jako bardzo kosztowne i wymagające ogromnych nakładów.
Plan Morawieckiego na energetykę: "tak" dla atomu i biomasy, "nie" dla wiatraków
Ważny projektFormą zawodowego wsparcia dla przedsiębiorców, jacy chcieliby zaoszczędzić na kosztach energii, jest realizowany od momentu dwóch lat na terytorium polski, we Włoszech, Holandii i Hiszpanii projekt SME CheckUp. Jak mówiła jego koordynatorka a mianowicie Małgorzata Popiołek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE), branże, które mają uczestniczyć w projekcie, nie były wytypowane przypadkowo. Gastronomia, biura i hotelarstwo, a przede wszystkim handel są jednymi z w największym stopniu energochłonnych.
Szczególnie tyczy się to sklepów spożywczych, w których koszty zużycia prądu mogą przekraczać nawet połówkę wszystkich kosztów. W tego typu obiektach zużywa się znacznie więcej energii niż w innych, ze względu na konieczność chłodzenia, intensywnego naświetlania, klimatyzacji. W porównaniu do innych pomieszczen publicznych sklepy spożywcze zużywają ponad dwa i pół raza więcej energii niż np. szkoły.
Lepszy biznes
Równie "prądożerna" jest branża hotelarska. Hotel działa przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu i po każdej chwili musi stanowić gotowy na przyjęcie gości - dlatego też ma obowiązek utrzymywać stałą temperaturę w obiekcie. W strukturze wykorzystania energii przez hotel, aż 43 proc. stanowi ogrzewanie, a 24 proc. przygotowywanie ciepłej wody.
Projekt SME CheckUp ma podarować właścicielom przedsiębiorstw z pewnych branż proste i łatwe - jak zapewniała Popiołek - narzędzie, dzięki któremu będą mogli sprawdzić, jakie możliwości zrobić, by obniżyć zużycie prądu, a tym samym koszty funkcjonowania biznesu.
Oto główny TIR na prąd. W drogach pojawi się zbytnio kilka lat
Jak zdobyć na prądzie?Po bezpłatnym zalogowaniu się na stronie www.energycheckup.eu i podaniu danych wyjściowych, można otrzymać informacje, jakim sposobem dane przedsiębiorstwo lokuje się na tle innych spośród branży. Jeśli okaże się, że zużywa energii większą ilość wiadomości niż inni, otrzyma informację, co może zrobić, by zmniejszyć zużycie (np. zastąpić tradycyjne żarówki ledowymi, stosować tzw. kontrolery z regulatorem pogodowym). Jeśli przedsiębiorca chciałby poznać więcej szczegółów, ma możliwość przejść do następnych etapów, po których dowie się, jakie konkretne działania, zbyt jakie pieniądze potrzebne będą jego firmie, by zaoszczędzić energię, i po jakim czasie nakłady mają możliwości się zwrócić.
Gdyby przedsiębiorca zdecydował się dzięki przeprowadzenie proefektywnościowych działań (np. wymiany okien, docieplenie ścian, zastosowanie oświetlenia z czujnikami ruchu), w ramach planu może skorzystać z podstawy zweryfikowanych przez NAPE spółek usługowych.