ZNP: nauczycieli wcale nie wydaje sie byc za dużo

ZNP: nauczycieli wcale nie wydaje sie byc za dużo
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Prezes ZNP Sławomir Broniarz w specjalnym liście sposród okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaznaczył że, nauczyciele nie tylko nauczają, ale i wychowują, a w mniejszych klasach uczniowie lepiej się uczą.

_ 14 października to wyjątkowy dzień na rzecz polskiej oświaty i profesorów, którzy są przewodnikami wedlug współczesnym, częstokroć skomplikowanym świecie. Nie tylko uczą, ale i wychowują w sytuacji, kiedy rodzice raz za razem więcej czasu spędzają w pracy. Są i będą nadzwyczaj potrzebni, totez nikt nie powinien twierdzić, że dysponujemy w szkołach za dużo nauczycieli! _ – napisał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Przywołał poglady specjalistów, wraz z których wynika, że nauczyciele są wiecej zadowoleni wraz z swojej pracy, kiedy uczą w w mniejszym stopniu licznych klasach. _ Na dodatek, wiele badań wskazuje, że w mniejszych klasach pociechy uczą się więcej, a nauczyciele zauważają mniej problemów z dyscypliną uczniów podczas lekcji. Ponadto nauka przy małych klasach wzmacnia osiągnięcia dzieci przy wieku wczesnoszkolnym i wydaje sie szczególnie pozyteczna dla uczniów z rodzajów edukacyjnego niebezpieczenstwa _ a mianowicie zaznaczył Broniarz.

Przypomniał, że pod względem liczby uczniów w kategorii, Polska wypada stosunkowo dobrze w porównaniu z odmiennymi krajami OECD (średnia liczba uczniów przy klasie wydaje sie byc mniejsza od czasu średniej na rzecz krajów OECD). Na tle w europie wypadamy marniej, bowiem średnia liczba uczniów w kategorii gimnazjalnej wydaje sie byc większa od średniej dla krajów UE oraz niewiele mniejsza od momentu średniej dla UE w przypadku szkół podstawowych. W Polsce statystyczna klasa mierzy 18 osób w uczelni podstawowej (w mieście już 22 uczniów); w gimnazjum 22 uczniów (23 po mieście), a w liceum ogólnokształcącym dwudziestu siedmiu osób. _ Jak pokazują te wiadomosci, sytuacja wydaje sie byc szczególnie niepozadana w miastach oraz przy liceach, gdzie mamy do czynienia z dużymi klasami _ – ocenił prezes ZNP.

_ Niepokojący jest również fakt, że pomimo niżu demograficznego, ilosc uczniów przy klasach nie zmniejsza się. Wręcz przeciwnie, często rośnie, bo duzo samorządów ustalając limit, kieruje się faktorem ekonomicznym. Podczas gdy łączenie w mniejszym stopniu licznych klas nie usprawnia warunków nauczania i pracy, nie stymuluje również wyrównywaniu szans oswiatowych _ – podkreślił.

Zatem – wedlug ZNP – powinien funkcjonować maksymalny limit uczniów przy klasie. _ Właśnie obecnie – w Dniu Edukacji Narodowej – ZNP zaczyna kampanię pod hasłem +Rozmiar klasy ma znaczenie. Nie pozwólmy, zeby edukacja płaciła za kryzys! + _ – napisał Broniarz. Życzył nauczycielom, by czuli się doceniani jak i równiez potrzebni a takze by pracowali w w mniejszym stopniu licznych klasach. Jak zaznaczył _ mniej licznych nie zaakceptowac z powodu niżu demograficznego, wylacznie dzięki odpowiedzialnej polityce szkolnej państwa _.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – glównego w Europie ministerstwa oświaty a mianowicie która zajęła się reformowaniem szkolnictwa na terytorium polski. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Czytaj więcej w

  • Chcą rocznego urlopu już po 10 latach pracy
  • Pójdzie nowe przy szkołach. Rząd odkrył karty
  • Rząd zaostrzy zasady urlopu zdrowotnego
  • Związki mają dziś dla przedstawienie premierowe niespodziankę

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy