Złoty troche słabszy. Ważą Fed jak i równiez lokalna polityka

Author:
27 lipca, 2020
Category: waluty

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło wystąpienie lekkiej presji podażowej na złotego z przyczyny umocnienia dolara amerykańskiego, jakie mozliwosci zwyczajowo szkodzi walutom rynków wschodzących.

Udzialowcy nabywają dolara podczas sesji w Azji z uwagi na „jednorazową korektę kursu” chińskiego juana, który znalazł się dzieki 3-letnich minimach. Chiny zdecydowały się w osłabienie wlasnej waluty na ostatnich słabych danych dot. handlu zagranicznego. W konsekwencji rynek zastanawia się czy nie jawi sie byc to początek kolejnego epizodu tzw. „wojen walutowych” w świecie.

Z perspektywy złotego możemy mówić o lekkiej słabości krajowej waluty na początku tygodnia, dokad górę nad optymizmem odnośnie Grecji, biorą perspektywy podwyżek stóp przy USA. Gest ze strony FED’u (potencjalnie nawet już we wrześniu) stanowić może czynnik podażowy dla rynków EM zwazywszy na spadek fundamentalnej atrakcyjności. Na dodatek należy pamiętać o ryzyku politycznym związanym z nadchodzącymi wyborami, które uwidacznia się m. in. w ramach niedawnych propozycji dot. kredytów po CHF.

Podczas dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. przeciętnego wynagrodzenia w II kw. br. Równocześnie pierwsza części sesji mijać będzie pod znakiem dyskontowania aliansu ze strony www PBOC. Wówczas popołudnie może przynieść nam ponowny ruch w kierunku danych makro, gdzie inwestorzy poznają dane dot. rynku pracy (m. in. koszta, wydajność i tym podobne. ) z USA. Dane te nie zaakceptowac stanowią zwyczajowo mocniejszego impulsu do handlu, jednak dzis wydaje się, iż niemal każda publikacja z USA traktowana wydaje sie jako wazna, tym bardziej dot. rynku pracy.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze zmiany na rynku walutowym przyniosły przebicie zakresu 4, dwadziescia na EUR/PLN, potwierdzając tym samym trwający od 19 lipca trend wzrostowy na naszej parze. Równocześnie pewna słabość PLN widoczna jest po kwotowaniach CHF/PLN, które w niewielkim poziomie jedynie jest na wysokich kursów EUR/CHF. W sytuacji USD/PLN a takze GBP/PLN obserwujemy próby podejścia pod sprawdzane ostatnio opory.

Poranny, wtorkowy handel na rynku walutowym daje lekki spadek wyceny krajowej waluty w ślad zbyt mocniejszym dolarem na szerokim rynku. Złoty wyceniany wydaje sie przez inwestorów następująco: czterech, 2010 ZL za euro, 3, 8310 PLN wzgledem dolara amerykańskiego, 3, 8887 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5, 9500 ZL w relacji az do funta szterlinga. Rentowności naszego długu wynoszą 3, 031 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy